Ako vybrať správnu veľkosť detskej obuvi?

Správna dĺžka detskej obuvi:

  1. Pre zistenie správnej veľkosti obuvi najprv odmerajte dĺžku nohy Vášho dieťaťa tak, že ho postavíte kolmo na list papiera a obkreslíte jeho chodidlo. Následne odmerajte vzdialenosť najdlhšieho prsta (spravidla palec) od päty. Tip: Ak sa Vám nepodarí obkresliť celú nohu, môžete skúsiť dieťa postaviťchrbtom k stene, pätu pritlačiť na stenu a poznačiť si na papier len vzdialenosť palca.
  2.  K dĺžke chodidla pripočitajte tzv. nadmerok (rezerva). Podľa všeobecných odporúčaní by mal mať nadmerok dĺžku 1,0 až 1,2 cm (podľa niektorých odporúčaní môže byť dĺžka nadmerku až 1,5 cm). Nadmerok je nevyhnutný jednak kvôli rastu chodidla, a tiež kvôli tomu, že dĺžka chodidla (ktorú sme odmerali staticky - v stoji) sa pri chôdzi (a ešte viac pri behu) predlžuje.
  3. Správna veľkosť obuvi bude mať dĺžku vnútornej stielky čo najbližšie k súčtu dĺžky chodidla a nadmerku. Ak váhate medzi dvomi veľkosťami, odporúčame Vám rozhodnúť sa podľa schopností Vášho dieťaťa. Pri deťoch s neistou chôdzou, alebo pri zakopávaní volíme menší nadmerok aj za cenu toho, že dieťa z obuvi skôr vyrastie. Pri deťoch, ktoré už kráčajú s istotou, si môžeme dovoliť aj väčší nadmerok.

Správna šírka detskej obuvi:

Je rovnako dôležitá ako správna dĺžka. Pri skúšaní obuvi ju skontrolujeme tak, že vyberieme vnútornú stielku z topánky a dieťa na ňu postavíme. Stielka by mala po bokoch kopírovať tvar chodila, a nemá byť užšia ako chodidlo dieťaťa. Kožená obuv sa síce do šírky mierne roztiahne a prispôsobí sa tak šírke chodidla, avšak príliš úzka obuv bude dieťa tlačiť, odierať a môže viesť až k vzniku otlakov a deformácii prstov. Naopak príliš široká obuv neposkytuje nohe dostatočnú oporu a môže viesť k nestabilite pri chôdzi a k rýchlej únave.

Pri výbere správnej obuvi treba zohľadniť aj výšku nártu - šírka obuvi sa musí dať prispôsobiť tvaru nohy zapínaním, najlepšie na šnúrky, prípadne na suchý zips. Dobre sediaca topánka sa pri chôdzi nevyzúva.

Dôležité:

Pravidelne kontrolujte, či dieťa z topánok nevyrástlo (prsty sa nikdy nesmú dotýkať špičky topánky). Predídete tak zdeformovaniu prstov dieťaťa a následným zdravotným problémom, ktoré si ponesie na celý život (kosti a chrupavky sú v rannom veku ešte veľmi mäkké a ľahko podliehajú deformácii).